Základní škola, Klatovy, Hálkova 133
Základní škola, Klatovy, Hálkova 133

RAMPA KE ŠKOLE SLOUŽÍ POUZE PRO VOZÍČKÁŘE.
NEPOUŽÍVAT ZA ŠPATNÉHO POČASÍ, HROZÍ ÚRAZ!

Historie školy

Všichni otcové i matky dětí žijí představami o tom, že jejich děti budou chytré, vzdělané a také manuálně zručné. Některým se sny nenaplní, neboť jejich děti mají menší nebo větší problémy ve školní práci. Jsou pomalejší, nestačí rytmu školní práce, nesžijí se s kolektivem a někdy jsou i obtížně zvladatelné.
Také v Klatovech má péče o děti se speciálními vzdělávacími potřebami bohatou tradici. Už slavný klatovský rodák dr.K.S. Amerling rozvíjel péči o tyto děti a usiloval o uspořádání jejich vzdělání tak, aby se pro praktický život připravovala veškerá mládež.
Již v roce 1912 byla při samostatné obecní škole chlapecké otevřena pomocná třída ve staré gymnaziální budově. Třída byla celkově dvanáctá v zemi české. Postupně škola sídlila ve starých a nevyhovujících školních budovách. Značná pozornost byla věnována ručním pracím. Vyráběny byly košíčky z lýka, koberce a modely z proutků, děti modelovaly a zpracovávaly vlnu. Časté byly i výstavy dětí. Veškerá tato činnost měla jeden cíl:" v pomocné škole se naučit pracovat, v práci hledat kus života a spokojenost." Tato slova mají plnou platnost i dnes .
 Prvním učitelem a ředitelem se stal Otakar Adamec. Škole věnoval značnou část životní energie, za samozřejmost požadoval styk učitele s rodiči, s nevšední pílí vymýšlel a zaváděl nové pomůcky. Dětem vlastnoručně vyřezal a vymaloval maňáskové divadlo. V mnohém se u veřejnosti setkal s nepochopením, ale v práci vždy projevoval vysokou míru trpělivosti. Bez nadsázky je možné říci, že všichni učitelé pomocné školy zanechali ve škole kus svého srdce  (více viz Almanach Typ: PDF dokument, Velikost: 2.2 MB).
Dnes máme  žáky ve 4 třídách praktických a  v 7 třídách speciálních. Sídlo školy bylo značným nákladem zrekonstruováno z bývalých kasáren a poskytuje dětem vhodné zázemí k získávání vědomostí, dovedností a praktických návyků potřebných pro plnohodnotný život. Moderní vybavení učeben, kuchyně i dílen přispívá ke komplexnímu vzdělávání - pozitivně ovlivňuje vztah žáků ke školní práci a k materiálním hodnotám vůbec.

Tělocvičnu a hřiště pronajímá škole ZŠ Čapkova. Stravování zajišťuje školní jídelna ZŠ Čapkova.
Žáci získávají ocenění na sportovních, rukodělných a výtvarných soutěžích.
Škola má výtah a auto pro 8 osob.

Ovoce a zelenina do škol

Škola pro udržitelný život

NPO

Informace o nás

Naše základní škola je jedinou samostatnou školou v okrese zřízenou podle ustanovení § 16 odst. 9 školského zákona. Nachází se v klidné části na okraji města a je dostupná městskou hromadnou dopravou. Svou velikostí, počtem tříd i žáků patří k největším zařízením tohoto typu v regionu. Je určena žákům se speciálními vzdělávacími potřebami.

Želvy